czwartek, 7 czerwca 2012

SdKfz 166 Sturmpanzer IV Brummbär

Następny pluton to działa pancerne Brummbär.
Działo to opracowane w zakładach Alkett na podwoziu czołgu średniego PzKpfw IV Ausf. E i F a później także PzKpfw IV Ausf. G. Pierwsze z nich wyposażono w haubice 15cm StuH 43 a następnie specjalnie opracowane dla tego działa – haubice 15cm StuH 43/1 L/12.
Prototyp nowego działa został zbudowany w lutym 1943 roku i otrzymał on oznaczenie 15cm Sturmhaubitze 43 L/12, a już w maju 1943 roku rozpoczęto jego produkcję seryjną. Po rozpoczęciu produkcji seryjnej, otrzymało ono wtedy oznaczenie Sturmpanzer IV a w 1944 otrzymało one oficjalną nazwę Sturmpanzer IV „Brummbär”.
Produkcja seryjna działa trwała do marca 1945 roku i w tym okresie łącznie wyprodukowano 306 sztuk tych dział. Produkowano je w trzech zakładach: Deutsche Eisenwerke, Sauerwerke i Simmering-Gratz-Pauker w Wiedniu.
8 komentarzy:

Thomas pisze...

Kolejne super modele. Zajebiaszczo wyszły, tylko zastanawia mnie czy taki pojazd będziesz wykorzystywał w liczbie 4szt? :)

Fromhold pisze...

Piękne są! Widzę, że malowanie aerografem opanowałeś już znakomicie. Ciekawa rozpiska się szykuje. Pantery +Brumbary , co jeszcze będziesz dołączał? Powodzenia na turnieju!

Jarek pisze...

Dzięki! Będą jeszcze Pz IV - 5 szt. , 3 Panzer II L Luchs, 2 p-lotki Sd Kfz 7/1 ( 2cm)i pluton grenadierów w Sdkfz 251.

@Thomas - w FoW całe plutony jadą :), w tej grze Brummbary są teraz trochę słabsze, dołuje je małą szybkostrzelność tej armaty. Ale mam nadzieję, że dadzą wsparcie piechocie, a pancerz z przodu mają jak Tygrysy. Się zobaczy.

Fromhold pisze...

Łooo, toż to potęga. To na ile punktów ta rozpiska będzie? Nie pamiętam dokładnie list FOW.

Jarek pisze...

1750. Może i potęga, tylko generał pewnie kiepski, no i zazwyczaj Austriaków dostaję do załóg tych czołgów, więc wyniki walk raczej pewne ;)

Pryzmek pisze...

Piękne! A cóż to za impreza w Poznaniu?

Fenris pisze...

Bardzo solidne i fajne malowanie. Z ciekawością czekam na kolejne jednostki. Kiedyś również rozpocząłem przygodę z FoW, ale zarzuciłem ją na rzecz Ogniem i Mieczem :)

Zapraszam też do siebie - www.studio-bitewniakowe.blogspot.com

Jarek pisze...

@ Pryzmek - w Poznaniu turniej "Flames of War Master Poznań" http://wargamer.pl/forum/viewtopic.php?f=77&t=11120

@Fenris. FoW, to też nie jest gra moich marzeń ;), ale jakoś wciąga jak się pogra. A do Ciebie zaglądam regularnie.